top of page
hakkımızda arkaplan-17.png

BİZ KİMİZ ?

Biz, Türkiye’de ORFF®-Schulwerk yaklaşımını yeniden yapılandırmak için gönüllü olarak bir araya gelmiş akademisyenlerimiz ve ORFF®-Schulwerk alanında uzun yıllar eğitim almış ve vermiş müzik eğitimcileriyiz. 2019 Şubat ayında, ORFF®-Schulwerk yaklaşımının Türkiye’deki akıbetiyle ilgili kaygılarımız ortak olduğu için bir araya geldik. ORFF®-Schulwerk´in Türkiye´deki gelişimini Carl Orff Vakfı’nın ortaya koyduğu kriterlere uygun bir biçimde gerçekleştirmek için bilgi, beceri ve deneyimlerimizi birleştirmeye karar verdik.

 

Aşağıda sıraladığımız ana başlıkların çatısı altında “bir araya gelmenin” Türkiye’deki
ORFF®-Schulwerk gelişimi adına önemli olduğunu düşünüyoruz:

  • Orff-Schulwerk felsefesine uygun olan demokratik, şeffaf, bağımsız ve tüzüğü ile korunan bir yapıya duyulan ihtiyaç.

  • Orff-Schulwerk alanında eğitim ve danışmanlık hizmetlerini, sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getiren bir yapıya duyulan ihtiyaç.

  • Orff-Schulwerk alanında bilgi ve deneyim toplamaya yol açan, yön veren, motive eden eğitimlere duyulan ihtiyaç.

  • Nitelikli ve uluslararsı standatrlarda çalışmalar yapabilen yeni nesil Orff-Schulwerk eğitimcilerinin sayısının arttırılmasına duyulan ihtiyaç.

  • Türkiye’de Orff-Schulwerk alanında çalışan eğitimcilerin, uluslararası alan da kendini ifade etme ve gösterme ihtiyacı.

  • Orff-Schulwerk’i kısa süreli eğitimlerin haricinde daha uzun süreli ve sağlam temellere oturtulmuş akademik düzeydeki eğitimler ile öğrenmeye duyulan ihtiyaç.

  • Orff-Schulwerk’in global gelişimine bilimsel düzeyde dahil olmaya duyulan ihtiyaç.

Tüm bu hedefler ve ihtiyaçlar ışığında planlı ve sistematik şekilde kurguladığımız çalışmaların adım adım hayata geçmesini sağlamaktan gurur duyuyoruz. Biliyoruz ve umuyoruz ki sizlerin de katılımı ve vereceğiniz maddi-manevi destekler ile çalışmalarımızı üst seviyelere taşıyacak gücümüzü arttıracağız.

Orff Stiftung 2.png

Onaylı Kuruluştur.

Logo_Member of the IOSFS copy.png

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Evrim.png
başak.png

YAZMAN

Doç. Dr.

Başak GORGORETTI

1976 yılında Balıkesir’de doğdu. 1991-1995 yılları arasında İzmir Güzel Sanatlar Lisesinde müzik eğitimi aldı,  15 yaşında çello ve piyanoya başladı. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Yüksek Lisans Programından, 2007 yılında ise Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Doktora Programından mezun oldu. 1999-2008 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yaptı. 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Programında öğretim üyeliği yapmaya başladı. 2009 yılında Mozarteum Üniversitesinin Salzburg Orff Enstitüsü’nde düzenlediği Elementer Müzik ve Dans Pedagojisi-Orff-Schulwerk Uluslararası Yaz Okuluna katıldı. 2010 yılında Avrupa Birliği eğitim bursu ile Cambridge Üniversitesi’nde Akademik İngilizce eğitim aldı. 2018 yılında International Society for Music Education kurumunun düzenlediği “33. Uluslararası Dünya Konferansında” genel sekreter olarak görev aldı. 2020 yılında doçent olarak atandı. 2021 yılında Orffder’in düzenlediği “Mentör Eşliğinde Öğretim Pratiği” eğitimine katıldı. Ulusal ve uluslararası birçok akademik dergide müzik eğitimi hakkında yayınları olan Başak Gorgoretti halen KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Öğretmenliği programında görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

emine.png

ÜYE

Emine YAPRAK KOTZIAN

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Duysal Tasarım Programı Müzikoloji Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu ve uzun yıllar Nuri Candaş, Yıldız Dağdelen, Şebnem Ünal ve Remziye Alper gibi önemli hocalardan opera ve şan eğitimi aldı. Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde önce bir yıl misafir öğrenci olarak eğitim aldı daha sonra The Special Course: Advanced Studies In Music And Dance Education – Orff- Schulwerk olarak adlandırılan lisansüstü eğitim programını tamamladı ve en son olarak da 2008 yılında aynı üniversiteden Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisi mastır derecesini aldı. 2008-2010 yılları arasında yine Mozarteum Üniversitesi Orff-Enstitüsü'nde Ebeveyn Çocuk Grubu adlı dersleri verdi. 2009-2012 yılları arasında Avusturya Orff-Schulwerk Derneği´nin in başkan yardımcılığını yaptı. Almanya’nın önde gelen müzik eğitimi yayın serilerinden olan ve 2013 yılında Schott Yayınevi tarafından yayımlanan Musik voraus- Musik und Tanz für Kinder, Unterrichtswerk für Kinder von 6 bis 8 (Haydi Müziğe – Çocuklar için Müzik ve Dans. 6-8 Yaş Çocuklar için Ders Kitabı) adlı eserin yazarları arasında yer aldı. Bunların yanında uzun yıllar hem Avusturya´daki hem de Almanya`daki okullarda ve aralarında önemli ödüller almış olan çeşitli müzik eğitimi projelerinde müzik ve hareket pedagogu olarak çalıştı, çok sayıda öğretmen eğitimi kursları verdi. Aralık 2018´de Orff-Schulwerk: Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisinin Temelleri adlı kitabı Pan Yayıncılık tarafından yayımlandı. Aynı kitabın Almancası Haziran 2018'de ve İngilizcesi 2019 yılında yine Almanya’nın en önde gelen yayıncılarından olan Schott Yayınevi tarafından yayımlandı. Bir süre Bamberg Otto-Friedrich-Üniversitesi Müzik Pedagojisi ve Müzik Öğretimi Bölümü´nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisi alanında birçok kitap projesi üzerinde çalışmakta, ulusal ve uluslararası alanda seminerler ve kurslar vermekte ve Nürnberg Müzik Üniversitesi Elementer Müzik Pedagojisi Bölümü´nde öğretim üyeliği yapmaktadır. 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü´nde The Special Course: Advanced Studies In Music And Dance Education – Orff- Schulwerk lisansüstü eğitim programında ders vermeye başlayacaktır.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ndeki lisans eğitiminin (2000) ardından yine G.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Müzik Eğitimi” yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı (2010). 1998 yılında okul öncesi müzik eğitimi alanında uzmanlaşmak için bir yıl süresince LERA bünyesinde ve Nalan Olgun liderliğinde “Okul Öncesinde Yaratıcı Drama” ve İnci Dinçer Baykara liderliğinde “Okul Öncesi’nde Orff-Schulwerk Uygulamaları” eğitmen eğitimlerine katıldı. Yüksek Lisans Eğitimi sırasında da bu alanda uzmanlaşarak “3-6” Yaş Grubu Çocukların Ses Sınırları, Şarkı Söyleme Becerileri ve Müzikal Düzeylerinin İncelenmesi” başlıklı deneysel bir tez çalışması yaptı. 2001 yılında Danimarka Devlet bursu ile Helsingor ve Kopenhag’da gerçekleşen “Danimarka Dili, Kültür”ü, Sosyal Yaşamı ve Müziği” konulu bir ay süren Uluslararası Eğitim ve Sertifika Programına katıldı. 2001 yılında başladığı müzik öğretmenliği mesleğini Güzel Sanatlar Lisesi başta olmak üzere pek çok farklı türde okulda sürdürdü. 2010 yılında öğretim yöntemleri üzerine uzmanlaşarak “Türkiye’de Flüt Öğretiminde Kullanılan Öğretim Yöntemlerinin Etkililiğinin Değerlendirilmesi” konulu araştırması ile doktora programını tamamladı.  2006-2015 yılları arasında yine Millî Eğitim Bakanlığı’nın öğretim programları hazırlama ve ders kitabı yazım komisyonlarında görev alarak flüt öğretim programlarını hazırladı ve flüt ders kitaplarına yazarlık ve editörlük yaptı. Orff-Schulwerk, Kodaly, Yaratıcı Drama, Montessori, Dalcroze vb. gibi farklı pedagoji, yöntem ve yaklaşımlara yönelik pek çok ulusal ve uluslararası eğitime katıldı ve katılmaya devam etmektedir. 2017 yılında Ankara Üniversitesi Eğt.Bil.Fak.Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde “Müzik Eğitimi” derslerini yürütmüş, 2019 yılından bu yana da TED Üniversitesi Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği programında “Music Education”, “Music Education in Early Childhood” derslerini yürütmektedir. Aynı zamanda halk eğitim merkezinde farklı yaş grupları ile flüt ve müzik ve hareket eğitimlerini yürütmekte ve eğitmen eğitimleri vermeye devam etmektedir. Onay, evli ve 1 çocuk annesidir.

gulin.png

SAYMAN

Gülin ÖZİSKENDER FLINN

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünden ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünden lisans derecelerine, Müzik Eğitimi alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. Yüksek lisans çalışması Orff-Schulwerk üzerinedir. Salzburg’da düzenlenen, Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü yaz kursuna, Türkiye’de Orff Merkezinin düzenlediği birçok ulusal ve uluslararası Orff-Schulwerk Kursuna katılmış ve Türkiye’de 2013-2015 yılları arasında düzenlenen seviye gelişim kurslarının tüm seviyelerini tamamlamıştır. Associated Board of Royal Schools of Music (Birleşik Krallık; Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu, ABRSM) Piyano bölümü seviye sınavlarının tümünü tamamlamıştır. Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Bölümünün düzenlediği I. ve II. Uluslararası Kodaly Günleri’ne katılmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Bölümünde ‘Piyano’, ‘Oyun, Dans, Müzik’, ‘Okul Öncesi Eğitimde Güncel Yaklaşımlar’ dersleri vermiştir. 2 yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Korosunu, 1 yıl Samsun Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosunu çalıştırmıştır. 2010 yılından bu yana Samsun’da düzenlenen ABRSM sınavlarının İngilizce-Türkçe çevirilerini yapmıştır. Millî Eğitim Bakanlığının müzik öğretmenlerine ve okulöncesi öğretmenlerine yönelik düzenlediği hizmet içi eğitim kurslarında eğitim vermiştir. 2009 yılından bu yana Türkiye’de devlet okullarında müzik öğretmeni olarak çalışmanın yanı sıra, her yaştan öğrenciye piyano dersi vermektedir, öğrencileriyle yerel ve uluslararası konserler düzenlemekte, uluslararası festivallere ve ABRSM sınavlarına hazırlamaktadır. Çalıştığı okullarda kurduğu ritim grubu ve korolarla çeşitli projeler düzenleyerek yerel ve ulusal konserler vermiştir ve ödüller almıştır.

onur.png

ÜYE

Onur EROL

1998 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında Özel Alev Okulları’nda müzik öğretmenliğine başladı. Orff çalgıları ürettiği ve pedagojik çalgı yapım eğitimleri verdiği Kendin Yap Kendin Çal Atölyesi’ni kurdu. Türkiye’nin 30 farklı şehrinde eğitimcilere yönelik birçok uygulamalı seminer verdi. Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde düzenlenen uluslararası yaz kurslarında eğitmenlik yapan Erol; aynı üniversitede 1 yıl süreyle eğitim gördü. Avusturya Orff Schulwerk Forum ve Orff Geselshaft’ dan “Train the Trainer” belgesi, ABD San Francisco School’dan Orff Level-3 derecesi aldı. Karamela Sepeti, Müzikolaj, Şarkı Söyle Dans Et, Kendin Yap Kendin Çal ve Çikolata adlı kitapları, aynı isimlerde çocuk şarkıları albümleri yayınlandı. 2015’te kendi yazdığı çocuk şarkılarının videolarından oluşan Karamela Sepeti adlı 150 bin aboneli YouTube kanalını kurdu. Onur Erol halen Orff-Schulwerk alanında eğitimcilik yapmakta ve çocuklar, aileler ve öğretmenler için içerikler üretmektedir.

ece copy.png

ÜYE

Ece ŞENTUNA

1991 yılında Denizli’de doğdu. 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında MEB tarafından İstanbul Bayrampaşa İlçesine atanarak, öğretmenlik hayatına başladı. 2018 – 2020 yılları arasında Bayrampaşa Kaymakamlığı “Özel Yetenekli Çocukların Güzel Sanatlar Lise ve Üniversitelerine Kazandırılması” projesi koordinatörlüğünü yaptı. Projenin eğitim programında yer alan piyano, müzik teorisi ve elementer müzik ve dans derslerini yürüttü. 2019-2021 yılları arasında yaptığı Bayrampaşa İlçesi Müzik Zümre Başkanlığı ve İstanbul İli Müzik Zümre Başkan Yardımcılığı görevinde, ulaşabildiği meslektaşlarını Orff Schulwerk pedagojisinden haberdar edebilmek adına hizmet içi seminerler düzenledi. 2009 yılından bu yana Orff Schulwerk Elementer Müzik ve Dans Pedagojisi hakkında eğitimler almaya, uzmanlaşmaya ve sınıflarında uyguladığı MEB müzik dersi müfredatını Orff Schulwerk prensipleri ile planlamaya devam etmektedir. Şuan Üsküdar Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Lisesinde Müzik Öğretmeni olarak görevini sürdürmektedir.

senem copy.png

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Senem KRISPLER

1982 yılında Ankara’da doğdu. 1996-2000 yıllarında, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde viyolonsel ve piyano eğitimi aldı. 2005 yılında Gazi Üniversitesi Müzik öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede eğitim bilimleri yüksek lisans programını tamamladı. 2008 yılında British Council Drama in EFL Teaching, 2011 yılında ABD Kindermusik (online) programlarını tamamladı. 2014 yılında Dr. Gülşah Sever ile beraber Sihirli Keman adlı oyunlarla keman öğretimi kitabını yayımladı. Senem Krispler ve Z.Melis Milli, 2017 yılında Türk Müziği ile Orff-Schulwerk Uygulamaları, 2018'de Hikayelerle Orff-Schulwerk, 2019’da Temalarla Orff-Schulwerk kitaplarını yayımladı. 2019’da Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde Special Course’u tamamladı. 2020’de Mozarteum-Orff Enstitüsü’nde Sosyal Hizmette ve Bütünleştirici Eğitimde Müzik ve Dans programını bitirdi. 2021 kasım ayında Music Together programını tamamladı. 2022 yılında Avusturya Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde müzik ve hareket pedagojisi master programından mezun oldu. Senem Krispler Orff Yaklaşımı ile Türk Müziği’ni kullanarak çocuk şarkıları ve enstrüman eserleri bestelemektedir. Salzburg Music Together’da müzik pedagoğu olarak çalışmaktadır. 

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Dr. Evrim ONAY

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

 ARSEVİ KUŞKAN
IŞIL UZUN
DENİZ GÖMEÇ
EBRU ÖZESER
BAŞAK GORGORETTİ

DENETİM KURULU ASIL ÜYELERİ
 

UMUT SERKAN ÖZKAN

ÖZLEM ÇELİK AYGÜL

CEREN EMRE ATEŞ

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ
 
YAREN GÜLSEN KENAR
MÜGE YAHŞİ

DİSİPLİN KURULU ASIL ÜYELERİ
 

CAN EMRE UYGAN

KEREM SANDIKKAYA

YAĞMUR ZEYBEKOĞLU KARA

DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELERİ
 
DİDEM KARŞIYAKALI DOĞAN
ÇAĞLA YEŞİLKAYA SEVİL
PERVİN HOSSEİNİ

bottom of page